prowadzić sprawy prawne? Dokładnie! - Prawo i prawnicy

porady prawne gdańsk

Radca prawny a adwokat

Zawód adwokata jest jednym z wielu zawodów, których przedmiotem zainteresowania jest prawo. Charakterystyką zawodu adwokata jest to, że polega on na świadczeniu różnego rodzaju pomocy prawnej, ze szczególnym uwzględnieniem udzielania porad

prowadzić sprawy prawne? Dokładnie! - Prawo i prawnicy porady prawne gdańsk
prawnych oraz występowaniu przed urzędami i sądami. Innym zawodem związanym z prawem jest radca prawny, który posiada bardzo zbliżony zakres działań do adwokata. Zawody adwokata oraz radcy prawnego są ze sobą pokrewne. Jednak podstawową różnicą miedzy tymi dwoma profesjami jest możliwość świadczenia pomocy prawnej w stosunku pracy, którą posiadają radcowie prawni. Natomiast możliwość pełnienia funkcji obrońcy w procesie karnym posiadają adwokaci. Podział na adwokatów oraz radców prawnych jest uznawany za sztuczny, więc z tego powodu bywają wysnuwane koncepcje połączenia tych dwóch zawodów w jednej wspólnej korporacji. Jednak póki co, profesje adwokata oraz radcy prawnego pozostają osobnymi zawodami, dlatego warto być świadomym różnicy między tymi pojęciami.


Praca adwokata

Każda osoba dorosła żyjąca w Polsce przynajmniej raz słyszała o takim zawodzie, jakim jest adwokat. Co więcej, część osób z pewnością korzystała z usług adwokata, a co poniektórzy pracują w tym zawodzie. Nazwa adwokat pochodzi z łaciny i dosłownie oznacza wzywać pomocy. Adwokat jest prawnikiem, który świadczy różnego rodzaju pomoc prawną, a w szczególności tą polegającą na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych. Ponadto adwokat zajmuje się opracowywaniem projektów aktów prawnych oraz występowaniem przed urzędami i sądem. Zakres usług świadczonych przez adwokatów jest szeroki. Adwokaci mogą działać indywidualnie, w prywatnych kancelariach adwokackich, lub w zespołach adwokackich. Aby zostać adwokatem konieczne jest ukończenie studiów prawniczych oraz odbycie aplikacji adwokackiej. Ciekawostką dotyczącą tego zawodu jest to, że adwokatów potocznie nazywa się obrońcami sądowymi, nie jest to jednak precyzyjne stwierdzenie. Istnieje wiele kancelarii adwokackich, które oferują usługi prawne z tego zakresu.


Źródła prawa

Prawo jest bardzo obszernym pojęciem, a sama jego definicja przysparza wiele problemów. Z tego powodu trudno też wyznaczyć konkretny początek prawa, jednak najstarszym zapisanym zbiorem praw jest prawo Hammurabiego. Kodeks zawierający normy prawne został wyryty na steli i jest to najwcześniejszy przypadek kodyfikacji prawa. Oczywistym jest jednak, że w każdym społeczeństwie starożytnym istniały jakieś prawa, ale nie zostały one zapisane. Innym przykładem starożytnego prawa jest prawo rzymskie, którego początków należy się dopatrywać w starożytnej Grecji, skąd zostało przejęte oraz ulepszone przez Rzymian. Historia prawa jest też osobną dyscypliną historii oraz prawoznawstwa, która zajmuje się badaniem prawa, jego dziejów oraz instytucji, od czasów starożytnych aż do współczesności. Z pewnością można stwierdzić, że prawo rozwijało się przez wiele stuleci w różnych częściach świata i przechodziło wiele zmian. Śledzenie i badanie historii prawa, należące do osobnej dyscypliny prawoznawstwa, jest szeroką dziedziną wiedzy.


Funkcje zawodu prawnika

Istnieje wiele zawodów prawniczych, które specjalizują się w świadczeniu konkretnych usług z zakresu prawa. W związku z wykonywaniem zawodu prawniczego wiążą się pewne funkcje. Zawody prawnicze istnieją po to, żeby regulować stosunki między jednostkami ludzkimi oraz grupami ludzi. Główną funkcją prawnika jest właśnie regulowanie stosunków międzyludzkich w społeczeństwie. Już od czasów starożytnych były dokonywane regulacje między poszczególnymi jednostkami, czego dowodem jest istnienie prawa rzymskiego. Innymi funkcjami, związanymi z zawodami prawniczymi, są reprezentowanie interesów ludzi i towarzyszenie im przed sądami oraz innymi organizacjami, przygotowywanie oraz weryfikowanie dokumentów prawnych, spełnianie roli mediatorów i i arbitrów. Ponadto funkcją prawnika jest także kształtowanie świadomości prawnej społeczeństwa oraz chronienie prawa człowieka wraz z realizowaniem sprawiedliwości. Zawody prawnicze posiadają więc wiele funkcji, które wynikają ze specyfiki profesji, działającej w obrębie prawa.